Podle čeho vybrat ribstole či hrazdu ?

Stejně jako u všeho zboží i u ribstolí a hrazd existují kvalitativní rozdíly na které je dobré při výběru ribstole či hrazdy dávat pozor. Mezi ty nejdůležitější patří:

Žebřiny a jejich materiál

Materiál bočnicNejvětší rozdíly ve kvalitě bývají u dřevěné ribstole. Nejlevnější jsou ribstole jejichž bočnice jsou vyrobené z jednoho prkna s vyvrtanými a zacpanými suky, materiálem je většinou smrk či borovice. Kvalitnější ribstole mívají bočnice z laťovky, díky čemuž jsou tvarově stálejší a estetičtější.

Materiál příček - U levných ribstolí jsou příčky kulaté a do bočnice jen šroubované, jejich materiálem bývá u méně kvalitních ribstolí buk. Lepší ribstole mají příčky oválného tvaru a do bočnice truhlářsky vlepené (zamezí vrzání), jejich materiálem je u lepších žebřin jasan, jehož dřevo je podstatně pružnější a vyrábí se z něj i tělocvičné náčinní, například bradla. 

V případě, že chcete na ribstole věšet hrazdy a podobné doplňky kvalitní ribstol dokonce nutností. U kovových ribstolí rozhoduje o jejich životnosti způsob ošetření před vlastním lakováním a typ povrchové úpravy (obyčejná barva, vypalovaný komaxit apod.). Nejlepší s ohledem na povrchovou úpravu jsou ribstole s nerezovými příčkami, jsou ale také nejdražší.

Žebřiny a jejich rozměry

Standartním rozměrem domácí ribstole je výška 240cm a šířka 75 až 80cm. V nabídce jsou ale i ribstole jiných rozměrů, ty je dobré volit s ohledem na výšku stropu, prostor v interiéru, výšku člověka a možné zavěšení hrazd, bradel a podobně.

Žebřiny a jejich uchycení

zebriny-ribstole-hrazda.cz-jak vybrat1Systém uchycení opět souvisí s jejich cenou. U levnějších ribstolí je jen do hrany bočnice našroubován samořeznými šrouby uchycovací plech a ten pak uchycen do zdi. Na tyto ribstole není vhodné zavěšovat doplňjkové hrazdy a podobně. U kvalitnějších ribstolí je lakovaný kovový „L" profil (viz obrázek) uchycen skrz bočnici vratovým šroubem do předvrtaného otvoru a druhou částí do zdi. Součástí jsou i ochranné „čepičky" zaručující dokonalý vzhled celého kompletu.

Hrazda a její povrchová úprava

Hrazda může být lakovaná (buď obyčejná barva nebo vypalovaný lak) a chromovaná, případně kombinovaná s nerezem.

Hrazda, bradla a jejich umístění

Hrazda se vybírá s ohledem na její umístění, aby vzhledem na prostorová omezení umožnila cvičit požadované cviky. Máte-li doma žebřiny, může být řešením i závěsná hrazda a bradla, je však třeba dávat pozor, aby hrazda či bradla na Vaše žebřiny pasovala, tedy změřit průřez příčky žebřiny a porovnat ho se zavěšením daného výrobku.

baner2

Doporučujeme

Žebřiny LUX 240 x 80 cm

kvalitní ribstole české výroby lux provedení s vlepenými příčkami boky kvalitní spárovka tl. 40mm, příčky oválné jasan součástí komaxitované úchyty na zeď s bočním uchycením nosnost 120 kg Více info

Prodejna FITHAM Liberec

Prodejna FITHAM Liberec

Prodejna FITHAM Liberec